Stepy akermańskie
"Kto chce zrozumieć poemat musi pojechać do kraju poematu , kto chce zrozumieć poetę musi pojechać do krajów poety. Możemy przypuszczać że z takim zamysłem Adam Mickiewicz rozpoczoł podróż na Krym. Stepy akarameńskie powstały dużo wcześniej pod wpływem wyprawy do Akaramenu.
Wiersz składa się z czterech zwrotek Podmiotem lirycznym jest pielgrzym który jest ciekaw nowych wrażeń. Uwór składa się z ciągu pięknych barwnych metafor które prznoszą nas do miejsca w którym sie podmiot liryczny znajduje i stanem jego ducha. Przykładem takich metafor jest np. wóż porównany do łódki" czy też "step porównany z suchym oceanem " wyrażającym pragnienie podróży. Gdy zaź chcemy odkryć spokój ducha spacerujemy razem a autorem "między ostrymi burzami " słuchając morza " pośród kwiatów powodzi " W kolejnej zwrotce autor pokłada nadzieje w przyrodzie ujawnia nam sie kolejna ciekawostka. Podmiot liryczny jest najprawdopodobniej żeglarzem " szukam gwiazdy jako przewodniczki" jakby już wyruszył w podróż , porównujac ja do latarni morskiej okryty wielkim poszukiwaniem i wyczekiwaniem. Ta zwrotka jest największym świadectwem bogactwa podmiotu lirycznego odnosi się wrażenie że żeglarz oczekuje nowych wrażeń i próbując skoncentrować marzenia z żeczywistością. Trzecia zwrotka przedstawia bardzo plastyczny obraz panującej na stepie atmosfery Odnosimy wrażenie że podliot liryczny słyszy "kędy motyli kołyszących na trawie " oraz " ciągnące żurawie" Podmiot liryczny pogrążony jest w ciszy lecz nagle tą ciszę przerywa tęsknota za Litwą ? Nagle z poszukiwacza przygót jego stan emocionalny ulega zmianie nagle pojawia się żal , przygnębienie, gorycz. Nagle całą uwagę podmiotu lirycznego skupia samotnośc a cała jego jeźń jest nastawiona na głos z litwy.
Stepy akarameńskie sa niezwykłym bogactwem literackim i przygoda autora z czytelnik. Wciąż na nowo pozwalają nam odkrywać problemy w nas drzemiące.
Dodaj komentarz